VW

Części do VW w AUTO CZĘŚCI ul. Chęcińska 14A KIELCE

 

Volkswagen historia marki VW miała swój początek 17 stycznia 1934 roku, kiedy to  Ferdinand Porsche - przedstawił rządowi niemieckiemu projekt samochodu – legendarnego Garbusa. Samochód z racji swojego przeznaczenia został ochrzczony marką Volkswagen (samochód dla ludu). 

26 lutego 1936 roku w Fallersleben (miejscowość w Dolnej Saksonii) otworzono pierwszą wytwórnię samochodów Volkswagena. Niedługo po wojnie, dzięki rzetelnej pracy konstruktorów i ogromnej popularności jaką się cieszył - Volkswagen awansował do grupy najbardziej znaczących producentów samochodów w Europie. 

W 1973 roku swoja premierę miało kolejne bardzo popularne auto VW, którym był Passat. Samochód produkowany jest do tej pory i cieszy się bardzo wielką popularnością, szczególnie w Polsce. W roku 1974, po wyprodukowaniu blisko 12 milionów sztuk, zakończono wytwarzanie "Garbusów" w fabryce w Wolfsburgu. Od tej pory były one składane w Emden i w Meksyku. Następcą Garbusa został Volkswagen Golf, który sprzedawany był od 1974 roku. Jego przyjęcie w Europie było bardzo entuzjastyczne, przynosząc ogromne zyski koncernowi WV. Sylwetka hatchback’a okazała się bardziej praktyczna niż Garbusa.
Nieco mniejsze od Golfa, ale równie znane Polo, zadebiutowało wiosną 1975 roku. Jego produkcja w pierwotnej formie trwała aż do 1981 roku. Po tym roku nie pozostano na laurach i kontynuowano produkcję Polo, tym razem drugiej generacji. 

W 1991 roku po upadku komunizmu i zniszczeniu muru berlińskiego, samochody Volkswagena trafiły do Polski. Dzięki firmie Kulczyk Tradex z siedzibą w Poznaniu – możliwy był import samochodów Volkswagen i Audi, a od 1996 roku również Porsche. Niedługo później, bo w roku 1992, rozpoczął się kolejny polski rozdział w historii produkcji samochodów Volkswagena. Zaangażowanie polskich przedsiębiorców pozwoliło na powstanie firmy "Volkswagen Poznań", w której początkowo montowano, a później nawet produkowano w całości różne części VW i modele samochodów tej marki. Najbardziej znanym modelem poznańskiej fabryki stał się VW Transporter produkowany tu od początku 1994 roku. Aktualnie w Poznaniu kontynuowana jest produkcja VW Transporter generacji piątej oraz model Caddy

W grudniu 1997 roku Volkswagen de Mexico S.A z zakładem w Puebla - rozpoczął seryjną produkcję Volkswagena New Beetle, który był kontynuacją legendarnego Garbusa. W Stanach Zjednoczonych model ten, podobnie jak przed 40 laty Garbus - wywołał prawdziwą ekstazę. Rok później rozpoczęła się seryjna produkcja modelu Lupo, który jest kontynuatorem generacji małych i oszczędnych samochodów koncernu VW takich jak Polo. Do produkcji trafił również model Bora, który był sedanem na bazie Golfa IV generacji. 

Bardzo istotną datą dla VW był 26 listopada 2001, kiedy to w fabryce w Wolfsburgu z taśmy montażowej zjechał 33.333.333 samochód marki. Tak ogromna liczba pojazdów wyprodukowanych w jednej fabryce to niewątpliwy sukces niespotykany dotąd w historii motoryzacji. W 1992 roku Golf III został wybrany dumnie Samochodem Roku, a 14 listopada 2005 Volkswagen Passat zdobywa drugie miejsce w konkursie samochodu roku 2006

Grupa Volkswagena posiada pod swymi skrzydłami również inne znane marki samochodowe. W roku 1969 VW kupił niemiecką firmę – Audi, w 1986 hiszpańskiego Seata, w 1991 roku kupuje czeską Skodę. W roku 1998 VW nabył prawa do tak prestiżowych marek jak Bentley, czy firmy Bugatti

Częsci do VW - najtaniej  - zapraszamy do Moto-Expert ul. Chęcińska 14a Kielce (pod MediaExpert)