CHEVROLET

Chevrolet – amerykańska marka motoryzacyjna należąca do koncernu General Motors, której samochody dostępne są w ponad 140 krajach na całym świecie. Jest czwartą najczęściej kupowaną marką samochodów na świecie.

Od samego początku istnienia marki Chevrolet oferował samochody osobowe i półciężarowe w przystępnych cenach, ale z wykorzystaniem rozwiązań technologicznych zarezerwowanych dla samochodów droższych. W kolejnych dziesięcioleciach XX wieku w samochodach Chevroleta wprowadzono między innymi szkło bezodpryskowe, wtrysk paliwa, nieblokujące się hamulce, elektroniczne układy stabilizacji toru jazdy i silnik V8 small-block.

W 2011 roku, czyli sto lat i ponad 209 milionów samochodów osobowych i użytkowych później, Chevrolet dostępny był na ponad 140 rynkach na świecie. Był czwartą co do wielkości marką motoryzacyjną pod względem rocznego wolumenu sprzedaży.

W 2011 roku firma sprzedała 4,76 mln pojazdów na całym świecie, ustanawiając tym samym globalny rekord sprzedaży. Najwyższy poziom sprzedaży został zanotowany w Stanach Zjednoczonych, w których z salonów wyjechało 1 775 812 pojazdów marki, Brazylii – 632 201 oraz Chinach – 595 068. Inne rynki, na których zanotowano duży wzrost sprzedaży to między innymi Wietnam (79%), Rosja (49%), Turcja (30%) oraz Niemcy (21%).

W Europie, w której marka została ponownie wprowadzana na rynek w 2005 roku, zanotowano zaś sprzedaż na poziomie 517 800 samochodów.

W grudniu 2013 roku General Motors zapowiedział całkowite wyjście Chevroleta z rynków Europy (z wyjątkiem Rosji i WNP) do końca 2015 roku. Jeszcze w 2012 roku Chevrolet podpisał siedmioletnią umowę sponsorską z angielskim klubem piłkarskim Manchester United F.C. o rekordowej wartości 530 mln USB (47 mln GBP rocznie), która zaczęła obowiązywać w 2014 roku. W momencie wycofania z rynku europejskiego w ofercie Chevroleta znajdowały się takie modele jak Cruze, Aveo (Sonic w USA), Spark, Malibu i Orlando, crossovery Trax i Captiva, a także sportowe modele Camaro i Corvette oraz elektryczny Volt. Na rynku amerykańskim dostępne były także Impala, SUVy Equinox, Traverse, Tahoe i Suburban oraz pickupy Colorado i Silverado.